Tutaj relacja na żywo!

O parafii

001Gryźliny zostały założone w 1358 roku przez Kapitułę Warmińską. Przywilej lokacyjny wspomina również kościół parafialny pierwotnie drewniany. W początkach XVI w. Parafia należała do dekanatu Dobre Miasto.

Obecny kościół (zabytek kl. II) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Wawrzyńca, został zbudowany około 1573 roku a konsekrowany przez biskupa Marcina Kromera w 1580 roku. Jest prostą budową z kamieni polnych łamanych, łączonych z cegłą w narożnikach, szczytach i fasadzie wschodniej.

Prezbiterium dobudowane na początku XX w. Od strony zachodniej drewniana wieża z XVIII w. Szalowana deskami, pokryta gontem.

W ścianach kościoła wmurowane dwa młyńskie kamienie.

Od strony północnej dobudowana w 1930 r. zakrystia w miejsce poprzedniej, gotyckiej. Strop kościoła drewniany, kolebkowy.

Ołtarz główny rzeźbiony w drzewie z około 1740 r. późno – barokowy. Z dawnego ołtarza pozostała wieńcząca rzeźba świętego Michała Archanioła, oraz świętych, Jana Nepomucena i biskupa.

W ołtarzu bocznym lewym pochodzącym z XVIII w. Olejny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem oraz rzeźba świętego Andrzeja w zwieńczeniu.

Ołtarz boczny prawy z XVIII w. Z obrazem świętego Wawrzyńca. W nasadzie obraz Trójcy Przenajświętszej. Ambona i obudowa organów barokowe.

Na balustradzie chóru muzycznego malowane płyciny o cechach ludowych z XVII wieku przedstawiające świętych: Franciszka, Rocha, Mikołaja, Kazimierza, Dawida, Cecylię Rozalię, Apolonię, Marię Magdalenę i Barbarę.